logo

ویدیوهای آموزشی آکادمی هارد ایران

در ذیل ویدیوهای سود مندی در رابطه با هارد مشاهده خواهید کرد:

قسمت های مختلف هارد دیسک و نحوه ذخیره سازی اطلاعات

سخت افزار هارد

پاسخ 4 سئوال رایج در نرم افزار و سخت افزار هارد

ریکاوری و تعمیر سخت افزار هارد نرم افزاری هارد اکسترنال اینترنال معیوب سوخته

اخیرا بسیاری از مشتریان پس از تست هارد دیسک خود توسط این شرکت اولین سئوالی که می پرسند این است که هارد دیسکشان مشکل سخت افزاری دارد یا نرم افزاری!؟ که این سئوال ناشی از ساده نگری به تکنولوژی هارد دیسک است چرا که هارد دیسک هانسبت به سایر قطعات کامپیوتر ها و حتی قطعات شبکه بسیار پیچیده تر هستند و اصلا قابل مقایسه نیست. سخت افزار یا فیزیکال هارد ، نرم افزار یا لاجیکال هارد ، هر یک به نوبه خود فوق العاده پیچیده هستند. در مقایسه فیزیکال(سخت افزار) یا لاجیکال هارد (نرم افزار ) ، نرم افزار یا لاجیکال هارد بسیار پیچیده تر است و تخصص ویژه ای طلب می کند.

cropped-LOGO-Box1.png

در این نوشته می خواهم به 4 سئوال رایج عمومی مشتریان پاسخ بدهم .

1- تفاوت تعمیر هارد دیسک و بازیابی اطلاعات با سایر قطعات کامپیوتر ، رایانه ، شبکه ها در چیست؟

 

زمانی که هارد دچار مشکل می شود برای تعمیر اغلب نمی توان از تعویض قطعات استفاده نمود چرا که این کار بسیار هزینه بر است و از طرفی برای بازیابی اطلاعات هارد دیسک نیاز است که هارد دیسک بصورت کامل تعمیر شود و پس از آن با تنظیمات خاص اقدام به ریکاوری اطلاعات کرد اما در مقایسه با سایر قطعات می توان با تعویض قطعات مشکلات را برطرف کرد . از طرفی زمانی که شما نیاز به اطلاعات هارد دیسک تان دارید به هر قیمتی که شده باید اطلاعات را از هارد دیسک استخراج نمود که این کار بسیار تخصصی و پیجیده است اما در مقایسه سایر قطعات اینگونه نیست و شما می توانید یک قطعه نو و حتی مدل بالاتر آن را خریداری کنید و حق انتخاب بیشتر در اختیار دارید.


2- آیا هارد دیسکی که مشکل نرم افزاری دارد را مراکز تعمیر یا ریکاوری هارد با استفاده از فرمت کردن یا پارتیشن بندی تعمیر می کنند؟

 

در جواب این سئوال می توانم باز هم به این اشاره کنم که این سئوال ناشی از ساده نگری به تکنولوِژی هارد دیسک است. برای درک بیشتر مطلب میتوانم توضیحاتی راجع به این سوال به شما بدهم. خود هارد دیسک دارای فیزیکال(قطعات سخت افزاری) و لاجیکال (فریم ور هارد و یا ساده تر قسمت نرم افزاری ) تشکیل شده است که این دو بخش هایی هستند که در ساختار و کارکرد هارد دیسک نقش ایفا می کنند. بصورت ساده تر ، خود  هارد دیسک برای نوشتن و بازخوانی اطلاعات نیاز به نرم افزار یا فریم وری دارد که این اعمال را کنترل کند اما این فریم ور به هیچ عنوان ربطی به ویندوز و نحوه استفاده کاربران ندارد. زمانی که صحبت از فرمت کردن یا پارتیشن بندی می شود .

در واقع این اصطلاحات در مورد قالب های استفاده کامپیوتر ها ، انواع سیستم عامل ها برای استفاده از هارد دیسک است و زمانی که هارد دیسک خراب می شود عملا با فرمت کردن یا پارتیشن بندی هیچ تعمیری صورت نمیگیرد مگر اینکه آن پارتیشن یا درایو دارای مشکل فایل سیستمی خود ویندوز یا OS را داشته باشد.

نتیجه : فریم ویر (نرم افزار ) هارد دیسک فقط در مکانیسم نحوه ذخیره سازی اطلاعات و بازخوانی اطلاعات در هارد دیسک نقش دارد و هیچ ربطی به عملکرد ، فرمت ، پارتیشن در ویندوز ندارد. هارد دیسکی که دچار مشکل شده است با فرمت کردن , پارتیشن بندی مجدد به هیچ عنوان تعمیر نخواهد شد مگر اینکه فرمت یا پارتیشن خود ویندوز خراب شده باشد. اصلاح فریم ویر هارد دیسک بسیار تخصصی است و اصلا نمیتوان آن را با نرم افزارهای ساده ویندوز مقایسه نمود.


3- چرا اغلب  میگویند در صورت تعمیر هارد دیسک اطلاعات آن از بین می رود؟ مگر پس از تعمیر هارد مانند روز اول کار نمی کند و اطلاعات را نمایش نمی دهد؟

 

در پاسخ به این سئوال می توانم بگویم ، پروسه تعمیر هارد با بازیابی اطلاعات کاملا متفاوت است ، در پروسه تعمیر اطلاعات هارد دیسک از بین می رود چرا که ساختارها و آدرس های قبلی هارد دیسک برای ذخیره و بازخوانی اطلاعات ، دوباره سازی می شود . در صورتی که اطلاعات مهم باشد ، کانون هارد ایران اقدام به اصلاح ساختار ها و آدرس های اطلاعات خواهد کرد تا اطلاعات را استخراح کند.


4- نقش دستگاه ها و سخت افزار های تعمیر و ریکاوری هارد در چیست؟ آیا صرفا داشتن دستگاه یا ابزار آلات پیشرفته هارد دیسک میتواند کارگشا باشد؟

 

سخت افزار ها ، دستگاه های مختلف و ابزار آلات مختلف فقط نقش 10 درصدی در تعمیر و بازیابی اطلاعات هارد دیسک دارد. 90 درصد تخصص فرد مهم است. برای روشن تر شدن این مطلب می توان اینگونه مثال زد : ممکن است ما تمام آچار ها و ابزار های برای تعمیر موتور خودرو خود را داشته باشیم پس چرا با این حال این کار را به یک تعمیرکار متخصص می سپاریم؟

دستگاه های مختلف هارد دیسک فقط با تخصص کامل می شود ، اگر شخصی تخصصی در مورد هارد دیسک نداشته باشد به محض استفاده از این دستگاه ها به راحتی هارد دیسک را کلا خراب می کند و بسیار دیده می شود بخاطر ساده نگری و دستکاری افراد حتی در بعضی از مراکز ، کار بازیابی اطلاعات یا تعمیر هارد دیسک بسیار سخت تر و یا در بعضی مواقع غیر ممکن شده است.

نتیجه : دستگاه ها و سخت افزار های تعمیر هارد دیسک فقط 10 درصد کار است و 90 درصد مکمل بستگی به تخصص تکنسین هارد دیسک دارد.

بدون دیدگاه

ارسال یک نظر

نظر
نام
ایمیل
وبسایت

توسعه و پشتیبانی توسط : پاریس وب